Yeniden LEED Sertifikalandırması Neden Gerekli?

Aşağıda Kay Killmann ile yapılan “Yeniden LEED Sertifikalandırması Neden Gerekli?” adlı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeniden sertifika alma (yeniden sertifikalandırma), binanın şu alanlarda nasıl çalıştığını gösterir: Enerji, Su, Atık, Ulaşım ve İç Ortam. Sertifika en az üç yılda bir yenilenir ve binanın iyileştirilmesi için kullanılabilir. Büyük ölçüde tasarım belgelerine dayalı olan yeni ve tadilat projelerinin LEED sertifikasyonundan farklı olarak, yeniden sertifikalandırma, binanın gerçekte nasıl performans gösterdiğine bağlıdır. Vasakronan’ın çalışmasıyla ilgili makalede okuyabileceğiniz sertifikasyonun büyük bölümlerini otomatikleştirmek de mümkündür.

GBCI Avrupa’yı yöneten Kay Killmann’a LEED binanızı neden yeniden onaylamanız gerektiğini ve bunun ne gibi faydalar sağladığını sorduk.

1- Binam inşaat sırasında LEED sertifikasına sahipti, neden yeniden sertifika almalıyım?

Bina Tasarımı ve İnşaatı (BD + C) veya İç Tasarım ve İnşaat (ID + C) kapsamında LEED sertifikası aldığınızda, binanın veya iç mekanın belirli bir zamanda nasıl tasarlandığını ve inşa edildiğini tanır.

Bu sertifikanın süresi dolmaz, ancak her zaman sertifikalandırıldığı yıl ve versiyona atıfta bulunacaktır. Yeniden sertifikalandırma, bir binanın ömrü boyunca dinamiklerinin LEED standartlarına uygun kalmasını sağlamak için LEED for Operations and Maintenance’dan (LEED O + M) faydalanır. Bir binanın sakinleri, teknolojileri ve operasyonları sürekli değiştiği için bu önemlidir.

Yeniden LEED Sertifikalandırması Neden Gerekli?

2- Faydaları nelerdir?

Bir bina LEED sertifikası aldığında veya yeniden sertifikalandırıldığında, sertifikayı yedekleyecek gerçek veriler olduğundan piyasa dikkat çeker. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, CO2 emisyonlarının hesap verebilirliğini kanıtlamak için seçilmiş verilere dayalı bilgiler istiyor. LEED durumunuzu güncel tutmak için verileri kullanmak, GRESB gibi ESG kıyaslamalarına rapor vermeyi de kolaylaştırır.

ESG raporlaması, özellikle kurumsal yatırımcılar ve paydaşlar tarafından giderek daha fazla bir gereklilik haline geldi. Yeniden sertifika almaya yönelik ön yatırım asgari düzeydedir, hiçbir gizli maliyet yoktur ve tüm dünyada yatırımcılar tarafından tanınan bir standarttır.

3- Yeniden sertifika alma nasıl çalışır?

Yeniden sertifikalandırma, daha önce LEED kapsamında sertifika almış tüm kullanılan ve kullanımda olan projeler için, başlangıç derecelendirme sistemi veya sürümüne bakılmaksızın mevcuttur. Yeniden sertifikalandırma, ARC adlı bir veri toplama aracı kullanılarak basit ve veriye dayalı bir yolla elde edilir ve projelerin sürekli değişen hedefleri karşılamasını ve en son teknolojide kalmasını sağlar.

Sertifikasyon yolunda kalmak için en az yılda bir ARC’ye veri girmeniz gerekecek, ancak yeniden sertifikalandırmanız üç yıl geçerli olacaktır. Yeniden sertifikalandırmayı başarıyla tamamladığınızda, projeniz derecelendirme sisteminin mevcut en yeni sürümü kapsamında LEED O + M sertifikası alacaktır. Şu anda bu LEED v4.1’dir.

4- Ama ilk yatırım yüksek görünüyor?

Yatırımcılara ve paydaşlara bir LEED sertifikası gösterebilmenin değerinin yanı sıra, yeniden sertifikalandırma için bir O + M’ye doğru çalışma kararı ücretsizdir; kullandıkça öde, kategoriye göre model (performans sertifikaları) kullanma seçeneği ile. ARC platformunda bir bina veya alan kurmanın hiçbir maliyeti yoktur ve takip etmek istediğiniz kategoriyi ve kaç kategoriyi seçebilir ve ilerledikçe bunları aşamalı olarak onaylayabilirsiniz.

ARC’de yeniden sertifikalandırma için gerekli tüm kategorileri tamamladığınızda, sertifikasyon için başvurursunuz ve GBCI, 3. taraf doğrulaması sağlayacak ve bir LEED O + M sertifikası verecektir. Oradan, her üç yılda bir, verilerinizi aynı sistemi kullanarak yıllık olarak yeniden göndererek yeniden onaylayabilirsiniz, bu noktada bu otomatik olacaktır.

5- Bunların hepsi kulağa hoş geliyor, nasıl başlayabilirim?

Adım 1: Gereksinimleri ve süreci ayrıntılarıyla anlatan Yeniden Sertifikasyon Kılavuzunu inceleyin.

Adım 2: Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa veya yeniden sertifikalandırmayı etkinleştirmek için yardıma ihtiyacınız varsa leed@sgbc.se adresinden SGBC ile iletişime geçin.

Adım 3: LEED yeniden sertifikalandırması için fiyatlandırmayı görüntüleyin.

6- Yeni bir plaket sipariş edebilir miyim?

LEED sertifikası hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Evet, LEED yeniden sertifikasyonu ile yeni bir sertifikaya sahip olursunuz ve ilk LEED sertifikasyonunu takip eden projeler için mevcut olan tüm aynı tanıma materyallerini sipariş edebilirsiniz.

Kaynak: www.sgbc.se

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!

incoma commissioning tad cx devreye alma işletmeye alma incoma engineering & consultancy

+90 322 999 32 11

+90 533 199 83 73

info@incoma.com.tr

ADANA

Merkez Ofis

Döşeme Mh. 60075 Sok. Baysan İş Merkezi A2 No.:3/401 01060 Seyhan, Adana/ Türkiye

İSTANBUL

İstanbul Ofis

Güzeltepe Mah.
15 Temmuz Şehitleri Cad. 5. Levent Konutları
Eyüp, İstanbul / Türkiye

BODRUM

Bodrum Ofis

Yalıkavak Mah.
Flipper Sok. Gökçebel Mevkii
Bodrum, Muğla / Türkiye

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

© Copyright 2013 - | Incoma Mühendislik ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır. | Design by Medya Fabrikası Creative Works