Yeşil Binalarda İç Ortam Kalitesi Yaklaşımı

YEŞİL BİNALARDA İÇ ORTAM KALİTESİ YAKLAŞIMI: LEED SERTİFİKASINA GÖRE AKUSTİK PERFORMANS Günümüzde insanoğlu yaşamının oldukça önemli ve büyük bir bölümünü kapalı hacimler içerisinde geçirmektedir. Genel olarak günlük yaşantısı içerisinde gündüz vakitlerinde; hastane, depo, okul, endüstriyel tesis veya ofis binaları gibi tip binalarda bulunurken akşamları ise konut tipi binalarda hayatını sürdürmektedir. Bundan dolayı üç adet P (people, planet, profit) anlayışından biri olan insanın merkezde tutulduğu tasarım anlayışının hakim olduğu yeşil bina kriterleri ile kaliteli bina yapım önceliği ön planda tutulmaktadır. Oteller ile başlayan ses yalıtımlı odalar anlayışı; ofis binalarında, konut projelerinde ve insanın bulunduğu tüm ortamlarda benzer yaklaşımlarda bulunulmuş ve iç ortam kalitesi, sistematize edilerek çeşitli sertifikasyon sistemlerinde tanımlanmıştır. Bu çalışmada Amerikan Yeşil Binalar Derneği (USGBC) tarafından ortaya konulmuş LEED Sertifikası’ndaki İç Ortam Kalitesi Başlığı’nda yer alan Akustik Performans kredisi incelenmiştir.

Bina Mekanik/Elektrik Sistemlerinin Commissioning Sürecinde Sistem Kullanım Kılavuzları

Sistem kullanım kılavuzları, bir bina içerisindeki sistemleri ve montajları anlamak, işletmek ve bakımını yapmak için gereken detay bilgileri içermektedir. Bu bilgilerin erişimi ve tüm paydaşlar tarafından rahat bir şekilde anlaşılması gerekmektedir, çünkü işletmenin operasyonel anlamda zaman kaybına uğramaması ciddi bir kayıptır. Özellikle enerji verimli ve işletme maliyetleri düşük tasarlanmış ve ona göre imali gerçekleştirilmiş yeşil binaların sistemlerinin yer aldığı kullanım kılavuzlarında, birçok önemli detay atlanmadan içeriklerinde yer verilmelidir. İşverenin projeye yönelik gereksinimlerinden başlayarak anahtar teslimi ve ardından işletmeye dahil olmak üzere olarak diye de tarif edilebilecek commissioning sürecinin geleneksel dökümantasyon haricinde; kapsamı daha geniş, proje sahibi olan işverenin ihtiyaç programından başlayarak sistem tedarikçi iletişim bilgilerine kadar kapsayan süreci içeren birçok belgeyi de içermelidir.

Yeşil Binalarda Commissioning

Binalarda enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için binanın kalbini oluşturan mekanik sistemlerin rolü çok önemlidir. Bir cihazın veya sistemin enerji etkin çalışabilmesi için sadece verimli bir cihaz seçilip monte edilmesi yeterli değildir. Bu anlamda proje sahibi olan işverenin projeye yönelik istekleri noktasından başlanıp temel tasarım ilkeleri, proje tasarımı, malzeme onayları, cihazların çeşitli kontrol, test, ayar ve dengelemelerinin yapılması ile temel commissioning işlemi ile işletmeye devredilmesi gerekmektedir. Ancak TAD işlemi yapılmış bir yapının bir defa daha rastgele (random) şekilde doğrulanmasına ve mekanik, elektrik, otomasyon alanındaki paydaşlar ile işverenin koordinasyonunun kurulması ile ileri seviye genişletilmiş (enhanced) commissioning tamamlanmaktadır.

Tüm Dengeleri Altüst Edecek Bir Dönüşüm: IoT Teknolojileri

Yirmi yıl önce, çevrimiçi olmak, sabit bir telefon hattına bağlı olan bir masaüstü bilgisayarla internete bağlanmak anlamına geliyordu. Bugün IoT yani Nesnelerin İnterneti teknolojisi sayesinde taktığımız bir aksesuar ya da giydiğimiz bir kıyafetle bile çevrimiçi olabiliyoruz.

Toplam 4 kayıt arasından 0 ile 50 arası gösteriliyor