LEED Sıfır Su Projeleri Tasarımı

Yazar: Heather Benjamin

İster New York City’nin bir saat kuzeyindeki küçük bir kasabada, ister Brezilya’nın güneyindeki büyük bir metropolde gerçekleşiyor olsun, LEED Zero Water (LEED Sıfır Su) sertifikasını alan proje ekipleri aynı iddialı hedefe doğru ilerliyor: Gittikçe kıtlaşan bu çevresel kaynağın kullanımlarını düşürmek.

İlk olarak 2018’in sonlarında açıklanan LEED derecelendirme sisteminin bir tamamlayıcısı olan LEED Zero sertifikası, su, karbon, enerji ve atıkta net sıfır hedeflere ulaşıldığını doğrulamaktadır. LEED Zero Water (LEED Sıfır Su), 12 aylık bir süre içinde içme suyu kullanım dengesi sıfır olan binaları tanır.

LEED v4.1 ile birlikte, yeşil binalardaki bu performans takdirleri, yalnızca doğal kaynak kullanımını azaltmaktan öte gerçek anlamda yenileyici yapılar, şehirler ve topluluklar oluşturmaya kadar pazarı zorlamaya devam ediyor. İşte erken benimseyenlerden ikisi:

LEED Zero Water Worldwide: EuroBusiness, Curitiba, Brazil

14 Ağustos 2019’da Brezilya, Curitiba’da LEED Platinum ticari ofis binası olan Eurobusiness, LEED Zero Water sertifikasını alan dünyadaki ilk bina oldu.

2016 yılında LEED Platinum ile başlamak, geliştirici ve yatırımcı Marcos Bodanese için başlı başına büyük bir başarıydı, ancak LEED Zero tanıma fırsatı ortaya çıktığında tereddüt etmedi.

“Bölgemizdeki ilk LEED Platinum ofis binasına sahip olmanın heyecanını yaşadık. O zamanlar LEED Zero Water yoktu. Yaptık çünkü yapılacak doğru şey buydu. Ancak şimdi, LEED Zero altında gerçek, ölçülen performansının onaylanması gerçekten heyecan verici.” diyor Bodanese.

LEED Zero Water

LEED Zero Energy (LEED Sıfır Su) sertifikasını alan ilk bina, Eurobusiness projesinde çalışan danışmanlık firması Petinelli’nin merkezi olan Curitiba’da da bulunuyordu. Genel müdür Guido Petinelli kendi LEED Zero Energy ofis binasını sürdürülebilirliğin “yaşayan laboratuvarı” olarak kullanıyor.

Net Sıfır Su Peşinde Olmayı Seçmek

Bir müşteriyi Platin ile satmanın Sertifikalı bir projeden daha kolay olduğunu söylerdim.” diyor Petinelli. Ne de olsa, olimpiyatlara ikinci sırayı almak için gitmeyi hayal eden hangi genç sporcu var ki? ” Görünüşe göre Bodanese, Petinelli’nin “her zaman daha ileri gitmek ve daha yükseğe ulaşmak istediğini” belirttiği ilk benimseyenlerden biriydi.

Daha sonra, çalışması için ne gerekiyorsa yapmak Petinelli’ye aitti. Ancak, net sıfıra ulaşmanın iddialı doğasına rağmen, yolculuğu beklenenden daha kolay hale getirmek için birkaç öğenin bir araya geldiğini gördü. Vizyon sahibi bir müşteriyle çalışmanın ötesinde, Curitiba yenilikçi bir yaklaşımı haklı çıkarmayı kolaylaştıran ilerici bina kodlarına ve saha koşullarına sahip bir şehirdir ve ayrıca fikri satın alan bir proje ekibiyle çalıştığı için de şanslıydı.

Buna ek olarak, yerel su hizmeti kuruluşu Sanepar projeyi destekledi ve Brezilya’daki en iyi yönetilen ve en saygın su hizmetlerinden biri olarak, onaylanması muhtemelen diğer projeleri Eurobusiness örneğini takip etmeye ve benzer projeleri denemeye teşvik edecektir.

Su ile Akıllı Seçimler Yapmak

Eurobusiness, net sıfır suya ulaşmak için birçok stratejiyi bir araya getirdi. 14 katlı bina, çatısında inşa edilmiş bir sulak alan aracılığıyla atık suyunun (hem gri hem de siyah) %100’ünü yerinde arıtıyor. Belediye bina kodu, gri suyun arıtılmasını ve yeniden kullanılmasını ve akış oranlarını azaltmak için bir yağmur suyu toplama havzasının kurulmasını gerektirir. Geleneksel bir tasarımda, bu sistemler yeraltına yerleştirilecek ve yaklaşık iki park yeri kadar yer kaplayacaktı.

LEED Zero Water
LEED sıfır su projeleri, LEED Zero Water

İlk maliyetleri düşürmek ve park alanını boşaltmak için Petinelli, yağmur suyunun çatıda depolanmasını önerdi. Bir su havuzu artık çatı güvertesinin tüm yüzeyini kaplıyor. Dış mekan kullanımı için tasarlanmış yükseltilmiş bir zemin sistemi ince çakılla kaplandı ve su içine veya yakınına makrofitler gibi su bitkileri ekildi.

İnşa edilen sulak alan, atık suyun tuvalet sifonu için yeniden kullanıldığı veya sahaya sızdığı arıtma sisteminin bir parçasıdır. Arıtma sürecinde hiçbir kimyasal kullanılmaz ve içme suyu tesis bünyesindeki artezyen kuyusundan sağlanır.

Doğal sistemlerin kopyalanmasının, binanın atık sularının arıtılması için en ekonomik çözüm olduğu kanıtlandı. Ayrıca ek bir maliyet olmaksızın hem gri hem de kara suyun arıtılmasına izin verdi.

Çatıdaki kullanılabilir alan sınırlı olduğundan, ilk etapta üretilen atık su miktarını azaltmak da önemliydi. Etkili armatürler ve bağlantı parçaları, içme suyu tüketimini ve dolayısıyla atık su miktarını azaltır.

Alternatif su kaynakları da büyük bir rol oynadı ve içme suyu kullanımında %82’lik bir azalmaya katkıda bulundu.

Yerinde su kaynakları arasında tutulan yağmur suyu, AHU yoğuşma suyu, yer altı infiltrasyonu, gri ve karasu vardı. Ölçülen 12 ay boyunca, kullanılan tüm suyun %65’i geri kazanıldı. Yerinde bir artezyen kuyusu, binanın birincil içme suyu kaynağı olarak hizmet etti ve bina, yedek kaynak olarak yalnızca belediye tarafından arıtılan içme suyunu kullandı.

Su Ölçümünde Karşılaşılan Zorluklar

Ölçme, LEED Zero sertifikaları için gereklidir ve Petinelli ileride bu gerekliliği benimsemektedir. Petinelli, “Bu bizim ikinci LEED Zero sertifikamız ve halihazırda ortaya çıkan ortak bir tema “sayaçlar “diyor Petinelli. “Bir süredir net sıfır enerji ve sulu binalar tasarlıyoruz. Ancak, bunların hepsinin yerinde sayaçları yok … Fakat düzeltmesi kolay ve biz zaten üzerinde çalışıyoruz. “

Eurobusiness projesinde, “Binada hem içilebilir hem de alternatif su kaynakları için zaten sayaçlar kurulmuştu. Sertifika söz konusu olduğunda, LEED Zero Water (LEED Sıfır Su) gerekliliklerinin yerine getirildiğini kanıtlamak kolaydı. Gereken tek şey, bir yıllık dönem için ölçülen verilerdi.”

Petinelli, ilerledikçe ortaya çıkan sorunları çözmek için GBCI ekibiyle yakın bir şekilde çalıştı ve veri ölçümünün ileriye dönük diğer birçok müşterinin projelerini göstereceğinden emin.

LEED Zero ile Rakamlara Anlam Vermek

Petinelli, ölçülen performansın vurgulanmasının “konuşmayı değiştirdiğini” söylüyor. “Yeşil inşaatçılar olarak, nihayet müşterilere açıkça ölçülmüş bir değer teklifini iletmenin basit bir yolunu bulduk. Verilerle tartışamazsınız. LEED Zero bu verilere anlam katıyor. “

Petinelli, mümkün olan en yüksek bina performansı standartlarına ulaşarak pazar liderliğini göstermenin müşterileri için doğal bir satış olduğunu görüyor. “Sahipleri LEED Zero elde etmeye ikna etmenin LEED Platinum’a göre daha kolay olacağını tahmin ediyorum” diyor. En yüksek hedefe ulaşmayı istemek insan doğasıdır. “

LEED Zero Water in the U.S.: Alfandre Architecture, New Paltz, Newyork

New York Hudson River Valley’de yeşil bina ve sürdürülebilir tasarım konusunda uzmanlaşmış bir firma olan Alfandre Mimarlık’ın vizyonu “kalıcı güzelliğe sahip mekanlar ve mekanlar yaratmak”.

LEED Zero Water

LEED Platinum, LEED Zero Water (LEED Sıfır Su) ve LEED Zero Energy sertifikalı firmanın New Paltz’daki 231 Main Street adresindeki ofisi, vaaz ettiklerini uygulayan bir mimari ekibe ev sahipliği yapmaktadır. Çok çeşitli konut ve ticari projeler portföyü ile şirket 1991 yılında, 28 yılı aşkın süredir sürdürülebilirlik için tasarım yapan Rick Alfandre, AIA, LEED AP BD + C tarafından kuruldu.

Şirkete aşıladığı değerleri arasında, sadece güzel değil, aynı zamanda insan sağlığını geliştiren ve çevreyi olumlu yönde etkileyen yüksek kaliteli mekanlar tasarlamak ve inşa etmek yer alıyor. Alfandre, “Yenileyici ve sadece sakinlerinin yaşamlarını iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda inşa edildikleri çevreyi de iyileştirebilen binalar yaratmaya çalışıyoruz” diyor.

Bir mimar ve inşaatçı olarak çalışmalarına ek olarak Alfandre, USGBC New York Upstate topluluğunun pazar liderliği danışma kurulunun yakın geçmişte başkanıdır. Ayrıca yerel Hudson Valley Şubesi ile de aktif şekilde çalışmaktadır.

LEED sıfır su projeleri

En Yüksek Sürdürülebilirlik Standartlarını Takip Etmek

Main Street’teki yeni genel merkez için Alfandre ekibi, sürdürülebilir bina teknikleri ve sertifikaları arayışında sonuna kadar gitti. Mimar ve proje yöneticisi Sam Dillehay, 2014’ten 2015’e kadar ilk LEED Platin sertifikasyon sürecini yönetti. 2014’ten beri bina net sıfır enerji seviyesinde performans gösteriyor.

Daha sonra, bina LEED O + M kapsamında yeniden sertifikalandırıldı ve bu sürecin yanı sıra LEED Sıfır Enerji ve LEED Sıfır Su statüsünü onaylama süreci, yeşil bina analisti Ryan Smith tarafından yönetildi.

Alfandre Mimarlık binası böylece Amerika Birleşik Devletleri’nde LEED Zero Water sertifikasına sahip ilklerden biri oldu. Eco Builders, Inc. ve diğer işletmelere de ev sahipliği yapan 5.400 metrekarelik yapı, LEED’e ek olarak Pasif Ev standartlarını da karşılıyor.

Alfandre, “LEED Platinum O + M sertifikamız için kullandığımız temelde aynı bilgi ve dokümantasyonu kullanarak LEED Zero sertifikasyonunu düzene koymayı başardık” diyor. “10 Ekim 2019’da LEED O + M Platin sertifikasını ve birkaç ay sonra 7 Şubat’ta LEED Zero Water sertifikasını aldık.” Binanın planları her zaman net sıfır enerji ve net sıfır su içeriyordu. Yolculuğu detaylandıran şirketin blogunda “Binalar sadece şimdilik değil, gelecek için tasarlandı” yazıyor.

Su verimliliği başlangıçtan beri bir hedefti. Alfandre, “Yağmur suyu yakalama ve yeniden kullanma sistemimizle en azından net sıfır su kullanımına çok yakın olacağımızı biliyorduk,” diyor.

“231 Main Street’teki tüm yıkama armatürleri ve sulama için geri kazanılmış yağmur suyu kullanıyoruz. LEED Zero programını duyduğumuzda, hak kazanacağımızı hemen anladık. Bundan sonra tek yapmamız gereken, aslında net sıfır su seviyesinde çalıştığımızı doğrulamaktı.”

Su Yönetimi Stratejilerinin Uygulanması

Yağmur suyu yönetimi teknikleri, projenin su tasarrufu stratejilerinde belirgin bir şekilde yer aldı. Yağmur suyu, 3.750 metrekarelik çatı alanından toplanır ve 1.500 galonluk bir yeraltı depolama tankına yönlendirilir. Taşan herhangi bir yağmur suyu bitki örtüsüyle kaplı bir sızma alanına akar. Kuraklık koşullarında, depolama tankındaki bir şamandıra anahtarı yağmur suyu vanasının kapanmasına ve belediye su hattının açılmasına neden olur. Binanın çatısına düşen ortalama yıllık yağış miktarı yaklaşık 74.750 galondur.

Tüm sifon armatürleri için yıllık tahmini su kullanımı, ortalama bir binada ortalama yaklaşık 31 kilogallona kıyasla tuvaletler ve sulama sistemi için yaklaşık 11 kilogallondur. Binadaki tüm sifon armatürleri ve hortum önlükleri, lavabo ve duştan ayrı olarak borulanmıştır.

Buna ek olarak, park alanlarında yağmur suyunun yönlendirilmesine ve zemine emilmesine izin vermek için yüzey altı depolama ve sızma odalarıyla birlikte gözenekli kaldırım taşları kullanılır ve bu da sahadan akışı azaltır. Binanın önündeki yüzey suyu, taşlarla kaplı bir sızma kanalına yönlendiriliyor. Alfandre, büyük fırtına olaylarında bile sahadan yağmur suyu tahliyesinin çok küçük olduğunu ve sahanın ön geliştirme durumundan çok daha iyi olduğunu söylüyor.

LEED sıfır su projeleri

Projedeki en büyük aksaklık Ekim 2019’da ortaya çıktı. Ekip; LEED O + M sertifikası ile aynı zamanda LEED Zero Water için başvurmaya hazır olduğu dönemde sulama sistemine ulaşan bir yeraltı sızıntısı keşfedildi ve sızıntı bir süre tespit edilemedi, bu yüzden önce sorunun çözülmesi gerekiyordu.

Alfandre, “12 aylık raporlama dönemimizin sızıntının giderilmesinden sonra başlaması için birkaç ay daha beklemek zorunda kaldık” dedi.

Operasyonların Önemini Anlamak

Sürdürülebilirlik ve operasyonel verimlilik için tasarım, Alfandre Architecture’ın vizyonunun bir parçasıdır ve ekibin projeye yaklaşımının doğasında vardı. İlk planlama aşamalarında LEED Gold’u hedefledikten ve ardından gerçekten Platinum’a ulaştıktan sonra, binanın bir sonraki hedefi uzun vadede atıkları daha da azaltmaktı. Alfandre, “Sürdürülebilirliği ciddiye alıyoruz ve binamız çalışması amaçlanan seviyede çalışıyor,” diyor. “LEED Platinum standartlarına uygun bir bina tasarladığımızı doğrulamak ve kabul etmek istedik, aynı zamanda beş yıl sonra hala amaçlandığı şekilde çalıştığını doğrulamak ve kabul etmek istedik. İçme suyu tüketimimizi azaltmak için yağmur suyunun yeniden kullanım sistemini dahil ettik ve LEED Zero programıyla artık bunun farkındayız.”

İnsan Deneyimi İçin Tasarlamak

İnsan sağlığı ve refahı, sürdürülebilir tasarımın hayati bir parçasıdır ve mimarlık ofislerinin birçok yeşil yönü, özellikle iç mekan çevre kalitesi alanında personel için bu ihtiyaçları karşılar.

Alfandre, “Ortalama bir binaya kıyasla iç mekan hava kalitesi seviyelerini iyileştirdik” diyor. “İnsan sağlığı ve performansıyla bağlantılı olan ortalamanın altında karbondioksit, VOC ve radon seviyelerine sahibiz. Bina, ultra enerji verimli ve termal olarak rahat olacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Sonuç olarak, mekanik sistemler ısıtma veya soğutma sağlamak için az miktarda enerji kullanır ve tüm alanlara gelişmiş havalandırma sağlayabiliyoruz. “

“Bina, son derece verimli ve sağlıklı bir çalışma ortamına örnek olacak şekilde tasarlandı ve inşa edildi” diye devam ediyor.

Üstelik kullanıma hazır sistemler kullanılarak hedefe ulaşıldı. Sıfır su başarısı söz konusu olduğunda, çevreye olumlu katkı sağlayan bir yerin parçası olma bilgisi motive edici olabilir. Alfandre, “İnsanlar ayrıca su tasarrufuna öncelik veren ve yağmur suyunun yeniden kullanım sistemlerini uygulayan bir binada çalışmayı da takdir ediyor” diyor.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!

incoma commissioning tad cx devreye alma işletmeye alma incoma engineering & consultancy

+90 322 999 32 11

+90 533 199 83 73

info@incoma.com.tr

ADANA

Merkez Ofis

Döşeme Mh. 60075 Sok. Baysan İş Merkezi A2 No.:3/401 01060 Seyhan, Adana/ Türkiye

İSTANBUL

İstanbul Ofis

Güzeltepe Mah.
15 Temmuz Şehitleri Cad. 5. Levent Konutları
Eyüp, İstanbul / Türkiye

BODRUM

Bodrum Ofis

Yalıkavak Mah.
Flipper Sok. Gökçebel Mevkii
Bodrum, Muğla / Türkiye

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

© Copyright 2013 - | Incoma Mühendislik ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır. | Design by Medya Fabrikası Creative Works