Küçük Değişikliklerle Büyük Enerji Tasarrufu Mümkün!

Georgia Üniversitesi’nden Thomas Lawrence’ın yürüttüğü araştırma hakkındaki Küçük Değişikliklerle Büyük Enerji Tasarrufu Mümkün adlı yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.

Küçük değişiklikler, konfordan ödün vermeden büyük tasarruf anlamına gelebilir.

Sıcak bir yaz boyunca serin kalmak önemlidir, ancak klimaya yüksek talep olduğunda enerji maliyetleri artabilir. Georgia Üniversitesi’nden yeni bir araştırma, enerji maliyetlerini azaltmanın ağrısız bir yolu olduğunu öne sürüyor: Termostatı açın. Bir veya iki derece bile fark yaratır.

Thomas Lawrence tarafından yürütülen çalışma daha büyük binalara bakarken, aynı teori hem soğutma hem de ısıtma mevsimleri için müstakil evlere uygulanabilir.

Lawrence’ın kampüste yürüttüğü araştırma, bina sıcaklıklarının artmasının, bina sakinlerinin konforunda bir azalma olmaksızın enerji tüketimini %19-%40 aralığında azalttığını ortaya koydu. Kampüs genelinde uygulanan bu strateji, yılda $ 110.675 kadar tasarruf sağlayabilir.

Mühendislik Fakültesi’nde uygulama profesörü olan Lawrence, “Yazın soğuma döneminde bu oldukça küçük (2-3 °C) sıcaklık ayar noktası artışlarını yaparak üretilen termal konfor algılama problemlerinin olmadığını belgeleyebildik,” dedi.

“Bu, bina sakinlerinin genel termal konfor algılarını olumsuz etkilemeden soğutma sistemlerimizde enerji tasarrufu potansiyeli olduğunu gösteren UGA kampüsünde daha önce yapılan diğer çalışmalara karşılık geliyor.”

2015 yılında, UGA Sürdürülebilirlik Ofisi, kampüs sera gazı emisyonlarını 2010 yılına göre sırasıyla 2020 ve 2040 yılına kadar %20 ve %40 azaltma planını başlattı. %20 indirim 2019 yılına kadar karşılandı.

Ulusal Ortalamanın Üzerinde

Ancak, ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin 2016 tahminlerine göre, Gürcistan eyaletindeki enerji tüketimi ülkenin enerji tüketiminin %10’unu temsil ediyor ve Gürcistan’daki binalar toplam enerji tüketiminin %45’ini ulusal ortalamadan %7 daha fazla oluşturuyor.

Lawrence, enerji verimliliği ve bilişim, su verimliliği, termal konfor ve iç hava kalitesi gibi alanlarda kampüs tesislerinde bir dizi çalışma yürütmüştür. Çalışmalar, Mühendislik Destek Grubu aracılığıyla UGA’nın enerji verimliliği programını desteklemek için yaptığı çalışmaların bir sonucuydu ve özünde 2006-2011 yılları arasında üniversite için iç danışman olarak hizmet ediyordu.

“İnsanlara UGA kampüsünün benim laboratuvarım olduğunu söylüyorum” dedi.

Bu çalışmaların çoğu, Mayıs 2019’da çevre mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi alan Tara Sharpton tarafından gerçekleştirildi ve aynı zamanda Lisans Araştırma Fırsatları Merkezi aracılığıyla lisans öğrencisi Morgan Sutter tarafından desteklendi. Veriler, 2018 soğutma sezonunun bazı bölümlerinde Amos Hall, Benson Hall ve Moore-Rooker Hall’da toplanmıştır. Business Learning Community için inşaatın ikinci aşamasının bir parçası olan bu binalar, altı kat yüksekliğinde, tamamen klimalıdır ve 2017 yılından beri faaliyet göstermektedir.

Konfor Algısını İncelemek

Lawrence, “BLC binalarının tümü nispeten yenidir ve geniş bina ayarlamaları yapmayı kolaylaştıran ve veri toplama üzerinde daha iyi kalite kontrolü sağlayan daha yeni bina kontrol sistemlerine sahiptir” dedi.

Çalışma, soğutma sistemi ayar noktalarının ayarlanması, genel termal konfor algısı ve memnuniyetinin yanı sıra toplam HVAC enerji tüketiminin incelenmesinin etkisine odaklandı. Bina sakinlerine termal konfor algıları hakkında anket yapılmadan önce ayar noktası değişiklikleri hakkında bilgi verilmedi.

Kampüsteki normal soğutma sıcaklığı ayar noktaları tipik olarak 70 ile 73 derece arasındadır.

Ayar noktalarının 74 veya 76 dereceye kadar yükseltilmesi, bina sakinlerinden herhangi bir şikayet olmaksızın, binalar için soğutulmuş su tüketimini sırasıyla % 19-%40 aralığında azalttı. Akademik ve ofis alanlarında kampüs genelinde uygulanırsa, tahmini yıllık enerji maliyeti tasarrufu 52.900 ila 110.675 ABD Doları arasında olacaktır.

Lawrence, “Bu, kampüs binalarının enerji verimliliğini artırmak ve ilgili CO2 emisyonlarını azaltmak için bir fırsatı temsil ediyor” dedi.

Çalışma, Eylül ayında çevrimiçi olarak düzenlenecek olan CIBSE ASHRAE Teknik Sempozyumu 2020, Etkili Çalışma için Mühendislik Binaları, Sistemleri ve Ortamları’nda sunulacak. CIBSE, Birleşik Krallık’taki bina sistemleri mühendisleri için teknik profesyonel bir topluluk olan Chartered Building Services Engineers Enstitüsüdür. ASHRAE ise, Amerikan Isıtma, Soğutma ve Klima Mühendisleri Derneği’dir.

Enerji etüdü ve modellemesi hizmetimiz hakkında bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!

incoma commissioning tad cx devreye alma işletmeye alma incoma engineering & consultancy

+90 322 999 32 11

+90 533 199 83 73

info@incoma.com.tr

ADANA

Merkez Ofis

Döşeme Mh. 60075 Sok. Baysan İş Merkezi A2 No.:3/401 01060 Seyhan, Adana/ Türkiye

İSTANBUL

İstanbul Ofis

Güzeltepe Mah.
15 Temmuz Şehitleri Cad. 5. Levent Konutları
Eyüp, İstanbul / Türkiye

BODRUM

Bodrum Ofis

Yalıkavak Mah.
Flipper Sok. Gökçebel Mevkii
Bodrum, Muğla / Türkiye

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

© Copyright 2013 - | Incoma Mühendislik ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır. | Design by Medya Fabrikası Creative Works