Artan Bina Commissioning (İşletmeye Alma) Maliyetleri İçin Önlemler Oluşturma

© 2020 Bu alıntı, ASHRAE Journal, Cilt 1’de yer alan aynı isimli makaleden alınmıştır. Vol. 62, No. 6, Haziran 2020. Yazar Hakkında: Ross D. Montgomery, P.E, CxA, Quality Systems and Technology şirketinin başkanı ve sahibidir.

Bina commissioning (işletmeye alma / devreye alma) maliyetleri, uygulamalarının gelişimi ve devreye alma sırasında karşılaşılan sorunlar ile şekillenmektedir. İşletmeye almanın varlığını ve gelecekteki büyüme ve gelişme potansiyelini sürdürmek istiyorsak, maliyetlerinin dengelenmesine izin vermeli ve kötüye kullanım, ihmal ve israf nedeniyle maliyetlerin gereksiz seviyelere yükselmesini önlemeliyiz. Tekrarlanan test başarısızlıkları ve eksik çalışma gibi kendi mikro pazarlarımızdaki kötü alışkanlıkları tanımalı ve koruyucu ölçümler ve cezalar uygulamaya başlamalıyız.

Standardizasyona Giden Yol

Endüstri, maliyetlerini standartlaştırmak için daha fazla çaba göstermeli ve daha kesin bir şekilde teslim edilebilirlerin tutarlı menüsünün ne olması gerektiğini tanımlamalıdır. Farklı yapı türleri farklı denetim listeleri, protokoller, test ölçütleri vb. gerektirir. Şu anda, bir şirketten diğerine satış seçenekleri ile açık bir pazar gibi görünüyor; raporlama ve teslim edilebilirler için tutarlı ve endüstri tarafından kabul edilmiş bir model bulunmamaktadır.

Commissioning (işletmeye alma / devreye alma) süreci, ANSI ASHRAE/IESStandard 202-2018, Binalar ve Sistemler için Commissioning (işletmeye alma / devreye alma) Süreci gibi ASHRAE standartlarında ve ASHRAE Yönergeleri 0 ve 0.1, 0.2 vb. daha iyi/en iyi uygulamalar olarak belgelenmiştir.

Commissioning Cost artan commissioning maliyetleri için alınabilecek tedbirler

Bu belgeler genellikle, şartnamelerde, sözleşmelerde ve teklif/teklif taleplerinde (RFP/RFQ) başvurulduğunda kapsam ve maliyetler için temel olarak kullanılır. Commissioning (işletmeye alma / devreye alma) için son ve ön devreye alma raporu yönergeleri şirketten şirkete değişir ve çoğu durumda mekanik kod belgesinde veya tasarımcının belirtiminde belirtilir. Endüstri, minimum maliyet ve devreye alma hizmetlerinin kapsamını belirlemeye yardımcı olan gereksinimlerin temelini oluşturmak için ASHRAE standartlarını, yönergelerini ve bina kodlarını kullanmaya devam etmelidir.

Büyük ve Büyük Proje Yönetimi ve Maliyetleri

Pazardaki tasarım ve inşaat commissioning (işletmeye alma / devreye alma) projelerinin ölçeklemesi hem sahibinin hem de CxA/CxP’nin bakış açısından yıldırıcı olabilir. Her CxA / CxP kendi özgeçmiş, kariyer ve banka hesapları yardımcı olabilir yüksek dolar rüya iş almak istiyor. Ancak şirketleri ve çalışanları bunu idare edecek veya yönetecek kadar büyük mü? Olabilir? Belki?

Pek çok şirket kendilerine sunulan projelerin çoğunu teklif ediyor. Şirketler sadece projenin özel teknik gereksinimlerini gerçekleştirmek için uzmanlığa ve derinliğe sahip projelere teklif vermelidir. Mal sahibi ve danışmanlarının teklifleri tek başına fiyata göre kabul etme kararları, işin büyüklüğü ve teklifi teslim eden şirketin büyüklüğü, uzmanlığı ve yetenekleri nihai karar sürecinde dikkatle ele alınmalıdır. Kalp sağlığına bir ayak doktoruna güvendiğinizi hayal edin.

Muhtemelen her mal sahibi en ucuz fiyatı ister. Ancak, işin ilerlemesi sırasında performansı hızlandırmak veya kapsamı büyük ölçüde değiştirmek istediklerinde, seçtikleri şirketin bu beklenmedik ve planlanmamış olayları ele almak için gerekli yeteneklere ve derinliğe sahip olduğundan emin olmaları gerekir. Çoğu durumda, işletme sahibi ve ekibi birçok potansiyel hayal kırıklığı yaratan sonuçlardan muzdariptir. Commissioning (işletmeye alma / devreye alma) sağlayıcıları, yanıtlayanların nitelik ve niceliğini sağlamak için RFP / RFQ’ları yeterince ifade etmeye yardımcı olabilir.

Akreditasyon ve Güvenilirlik

Akreditasyon ve öngörülen deneyim düzeyleri de dahil olmak üzere yerel, eyalet veya ulusal lisanslama, şartname ve sözleşmelerin ortak devreye alma gereksinimleridir. Bu, commissioning (işletmeye alma / devreye alma) sağlayıcısının akreditasyon bilgilerini gerektirdiğinden maliyetleri etkileyebilir. Örneğin, Florida eyaletinde bina commissioning (işletmeye alma / devreye alma) uygulaması, işletmeye alma işinin nihai olarak kayıtlı profesyonel bir mühendisin sorumluluğu altında yönetilmesini, denetlenmesini, imzalanmasını ve mühürlenmesini gerektirir. Diğer eyaletlerde veya ülkelerde benzer yasal yetkiler olabilir.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!

incoma commissioning tad cx devreye alma işletmeye alma incoma engineering & consultancy

+90 322 999 32 11

+90 533 199 83 73

info@incoma.com.tr

ADANA

Merkez Ofis

Döşeme Mh. 60075 Sok. Baysan İş Merkezi A2 No.:3/401 01060 Seyhan, Adana/ Türkiye

İSTANBUL

İstanbul Ofis

Güzeltepe Mah.
15 Temmuz Şehitleri Cad. 5. Levent Konutları
Eyüp, İstanbul / Türkiye

BODRUM

Bodrum Ofis

Yalıkavak Mah.
Flipper Sok. Gökçebel Mevkii
Bodrum, Muğla / Türkiye

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

© Copyright 2013 - | Incoma Mühendislik ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır. | Design by Medya Fabrikası Creative Works